View the step-by-step solution to:

Hello; Please answer questions a through f with the information available. This is an exact example of the question that was on your website, I...

Hello;

Please answer questions a through f with the information available. This is an exact example of the question that was on your website, I thought you have seen this question before. If you can't answer this question by 10:00 am EST on Monday May 9th, please let me know and I will use another source. You have all the information that I have.

Thanks

Joe


Hi [email protected],

We need you to clarify your question for our tutors!

Clarification request: HI
Please extended the deadline by 24 hours.

Regards

Your question: See attached file.
Lavvy Candy Corporation manufactures giant gourmet suckers. The cost standards developed by Lavvy appear below. Manufacturing overhead at Lavvy is applied to production on the basis of standard direct labor-hours:

Standard quantity per sucker Standard cost per ounce or hour Standard cost per sucker
Direct materials............................... 0.75 ounces $20.00 $15.00
Direct labor..................................... 1.2 hours $12.00 14.40
Variable overhead........................... 1.2 hours $3.00 3.60
Fixed overhead............................... 1.2 hours $5.00 6.00
Total standard cost per sucker......... $39.00
The standards above were based on an expected annual volume of 8,000 suckers. The actual results for last year were as follows:
Number of suckers produced............................................ 8,200
Direct labor-hours incurred................................................ 10,000
Ounces of direct materials purchased................................. 7,900
Ounces of direct materials used in production..................... 6,070
Total cost of direct materials purchased............................. $156,815
Total direct labor cost....................................................... $122,800
Total variable overhead cost.............................................. $28,600
Total fixed overhead cost.................................................. $47,500
Required:
Compute the following variances for Lavvy.
a. Materials price variance.
b. Materials quantity variance.
c. Labor rate variance.
d. Variable overhead spending variance.
e. Variable overhead efficiency variance.
f. Fixed overhead budget variance.


Resubmit your question here: http://www.coursehero.com/qa_redirect.php?question_id=518487


Course Hero,
Ask a Question, Get an Answer FAST!

Top Answer

Hello, We can only answer your free 3 questions per day one at a time. Please re-submit an individual question here:... View the full answer

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online