View the step-by-step solution to:

CollegePak Company produced and sold 60,000 units during the year just ended at an average price of $20 per unit.

CollegePak Company produced and sold 60,000 units during the year just ended at an average price of $20 per unit.  Variable manufacturing costs were $8 per unit, and variable marketing costs were $4 per unit sold.  Fixed costs amounted to $180,000 for manufacturing and $72,000 for marketing.  There was no year-end work-in-process inventory.  (Ignore income taxes.)
1.  Compute CollegePak's break-even point in sales dollars for the year.
2.  Compute the number of sales units required to earn a net income of $180,000 during the year.
3.  CollegePak's variable manufacturing costs are expected to increase by 10 percent in the coming year.  Compute the firm's break-even point in sales dollars for the coming year.
4.  If the CollegePak's variable manufacturing costs do increase by 10 percent, compute the selling price that would yield the same contribution-margin ratio in the coming year.

Recently Asked Questions

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question