View the step-by-step solution to: Can I get some help with this...It is tab 5 - capital budgeting.

Can I get some help with this...It is ta...
This question was answered on Dec 04, 2011. View the Answer
Can I get some help with this...It is tab 5 - capital budgeting. I'm able to understand the rest but my prof, the initial cost of the new refrigeration unit is an outflow, so it would be shown as a negative number. After tax cash flow, annual electricity savings, and additional annual maintenance costs are all yearly, so you will need to use the PVIFA (annuity) table rather than the single sum table. After tax cash flow and annual electricity savings should be positive numbers while the additional annual maintenance costs would represent an outflow (negative). Net present value is the sum of all 5 numbers. With this information, I am lost. Please advise.

Jessica
Guajardo_Project for Students.xlsx

ACCT 346
Student Name
Bravo Baking Company began operations in May of 2010 with the production and sales of specialty breads.
The company has experienced a good market demand for its high protein, low carbohydrate product called "Hi-Lo"
Hi-Lo's success has required that Bravo continue to make only this one product, however, Bravo's customers,
the local retailers, have been asking for more specialty breads from the company. The decision to expand will be made
in the coming weeks.
Weekly Assignments: Complete the assigned Tab each week.
In each worksheet there are several Green colored cells. These cells must be filled in with your response.
Points
Points
Due
Available Earned
Tab1) Product vs. Period Costs
Week 1
10
10.00
Tab 2) Cost of Goods Manufactured Schedule
Week 2
30
21.43
Tab 3) Break Even Analysis
Week 3
40
35.00
Tab 4) Incremental Analysis
Week 5
40
40.00
Tab 5) Capital Budgeting
Week 6
40
0.00
Tab 6) Variance Analysis
Week 7
40
0.00
200
106.43 Total

ACCT 346
Student Name

Jessica Guajardo

For Tables A : From the list below, identify if the cost item is a
"Product Cost" or "Period Cost" by typing "Product" or "Period" in
the appropriate box.

Table A
Flour used in baking bread
Factory Supervisor Salaries
Bakers wages
Rent for Executive Offices
Sales Commissions
Utilities used in the factory
Advertising costs
Delivery truck costs
Paper wrappers for bread
Depreciation on bake ovens
Eggs, salt, water used for baking
Interest on bank loan
Factory Insurance

Enter either "Product" or "Period"
product
product
product
period
period
product
period
period
product
product
product
period
product

For Table B: From the list below, identify if the cost item is a "Direct
Cost" or "Indirect Cost" by typing "Direct" or "Indirect" in the
10 points appropriate box.

Table B
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
### Correct
###

Flour used in baking bread
Factory Supervisor Salaries
Bakers wages
Factory Insurance
Rent for Factory
Utilities used in the factory
Cleaning Bake Ovens
Insurance on Factory
Paper wrappers for bread
Depreciation on bake ovens
Eggs used for baking
Small amounts of salt used
Factory Maintenance

Enter either "Direct" or "Indirect"
direct
Correct
indirect
Correct
direct
Correct
indirect
Correct
indirect
Correct
indirect
Correct
indirect
Correct
indirect
Correct
direct
Correct
indirect
Correct
direct
Correct
indirect
Correct
indirect
Correct

Points

10.00

ACCT 346
Student Name

Jessica Guajardo

Use the information provided below to prepare the Cost of Good Manufactured Schedule:Bravo had the following costs as of Dec 31, 2010. Enter the correct values in
the Green shaded cells.
30 points

Table C
Materials used in baking bread
Bakers wages
Rent for Executive Offices
Sales Commissions
Utilities used in the factory
Advertising costs
Delivery truck costs
Depreciation on bake ovens
Interest on bank loan
Beginning Inventory Materials
Beginning Work in Process
Ending Inventory Materials
Inventory Purchases
Ending Work in Process
Other Overhead costs
Beginning Finished Goods Inventory
Ending Finished Goods Inventory
Rent for Factory

32,000 Correct
$32,000
36,000
10000
5000
12000
25000
500
250
10,000
8000
4000
26000
2500
1200
7500
6000
7500

Correct

Cost of Goods Manufactured Schedule
Beginning Work In Process
Materials
Beginning Inventory Materials
$10,000
Plus: Purchases
$26,000
Materials Available
$36,000
Less: Ending Inventory Materials
$4,000
Materials Used
Direct Labor
Overhead
Factory Rent
$7,500
Depreciation on bake ovens
$500
Utilities used in Factory
$5,000
Other Overhead costs
$1,200
Total Overhead
Total Manufacturing Costs
Total Work in Process
Less: Ending Work in Process
Cost of Goods Manufactured

$8,000 Correct

Correct###
Correct###
Correct###
Correct###
Correct###
Correct###

$32,000
$32,000

$14,200

###
Correct###

Correct###
Correct###
Correct###
Correct###
Correct###
Correct###
###
Correct###
###

$8,000
$78,200
$2,500

Complete only the Green cells. Values in Red are from the schedule above.
Cost of Goods Sold Schedule
Beginning Finished Goods Inventory
Beginning Work In Process
$8,000
Materials
Beginning Inventory Materials
$10,000
Plus: Purchases
$26,000
Materials Available
$36,000
Less: Ending Inventory Materials
$4,000
Materials Used
$32,000
Direct Labor
$32,000
Overhead
Factory Rent
$7,500
Depreciation on bake ovens
$500
Utilities used in Factory
$5,000
Other Overhead costs
$1,200
Total Overhead
$14,200
Total Manufacturing Costs
$78,200
Total Work in Process
$0
Less: Ending Work in Process
$2,500
Cost of Goods Manufactured
-$2,500
Goods Available for Sale
Less: Ending Finished Goods Inventory
Cost of Goods Sold Schedule

Points

###
Correct
Correct
Correct
Correct
Correct
Correct
Correct
Correct
Correct
Correct
Correct

Correct
###
###
###
21.42857
###

ACCT 346
Student Name

Jessica Guajardo
Bravo Baking identified the costs below to determine its cost of one unit of product and its monthly operating costs. (TCO 4)
Units produced
14,000
Part I Enter your solution in the green cells for each of the following:

Table A
Materials used in baking bread
Sales Commissions
Bakers wages
Rent for Executive Offices
Factory Supervisor Salaries
Utilities used in the factory
Advertising costs
Delivery truck depreciation
Depreciation on bake ovens
Interest on bank loan

Variable Fixed
2.29
0.12
2.29
3,000
3500
0.50
1000
400
0.07
500

Total Costs

$5.27

Price Charged per unit

Using the costs from Table A compute
A) Breakeven units (rounded to 2 decimal places)
B) Break-even sales dollars
C) Contribution Margin
D) Contribution Margin Ratio (enter as % for example 51% or decimal .51)
Part II Complete the following requirements
A) If Bravo requires a profit of $5,000 how many units must it sell?
B) What is the total revenue from A above?
C) If Bravo actually sells 8,000 units (Hint: Use Break Even $ from B Above)
1) What is the margin of safety in Dollars?
2) What is the margin of safety percentage?

40 Points

3360.00 Correct
$26,107.20 Correct
$2.50 Correct
32% Correct

###
###
###
###

5360.00 Correct ###
$41,647.20 Correct ###
$36,052.80 Correct ###
###

$8,400.00

$7.77

Total Correct

Points

35
###

ACCT 346
Student Name

Jessica Guajardo
Bravo Baking Co has expanded its product line to include several other specialty breads. The operating results for the last quarter are provided below.
Product
Revenues
Variable product costs
Variable Selling & Administrative costs
Contribution Margin
Fixed Product Costs
Fixed Selling and Administrative Costs
Allocated Common Costs
Net Income

Hi-Lo
Whole Grain Fruit & Nuts Total
$67,575
$31,800
$15,900 $115,275
$27,030
$12,720
$6,360 $46,110
$13,515
$6,360
$3,180 $23,055
$27,030
$12,720
$6,360 $46,110
$5,000
$5,000
$5,000 $15,000
$5,700
$2,850
$2,850 $11,400
$5,000
$2,500
$2,500 $10,000
$11,330
$2,370
($3,990)
$9,710

Required:

Bravo wants to know the effect on Net Income if it decides to discontinue the Fruit & Nuts product.
If Bravo eliminates Fruit & Nuts 50% of fixed costs can be avoided.
Prepare and incremental analysis showing the Net Income Effect of eliminating the Fruit & Nuts product.
What would you advise Bravo to do?
Using the Table below, compute the Net Income for Bravo Baking after eliminating the Fruit & Nuts product.
Product
Hi-Lo
Whole Grain Fruit & Nuts Total
Revenues
$67,575
$31,800
$0 $99,375 Correct ###
Variable product costs
$27,030
$12,720
$0 $39,750 Correct ###
Variable Selling & Administrative costs
$13,515
$6,360
$0 $19,875 Correct ###
Contribution Margin
$27,030
$12,720
$0 $39,750 Correct ###
Fixed Product Costs
$5,000
$5,000
$2,500 $12,500 Correct ###
Fixed Selling and Administrative Costs
$5,700
$2,850
$1,425
$9,975 Correct ###
Allocated Common Costs
$5,000
$2,500
$2,500 $10,000 Correct ###
Net Income
$11,330
$2,370
-$6,425
$7,275 Correct ###

Points
Based on your analysis, what recommendation would you make about Fruit & Nuts? Explain.
It appears it would no be wise to eliminate the division as they show a loss but front the fixed cost.

###
40

(TCO 7)

40 Points

ACCT 346
Student Name
Bravo Baking Co is considering replacing an older freezer with a larger unit to freeze some of its bread.
The new unit has a larger capacity and Bravo estimates it can produce and sell more bread each year. From these additional sales
the annual after-tax cash flow is expected to be $4,000. In addition to more sales, the new freezer will save $1,200 in electricity each year.
However, the new freezer will cost an additional $2,000 each year for maintenance. The cost of the new unit is $25,000 and it is
expected to last 10 years. The salvage value at the end of its life is $6,000. The old unit is fully depreciated and can be disposed at cost.
Determine the Net Present Value of purchasing the new freezer using a required rate of return of 14%. Should Bravo purchase the freezer?
Use the format below to complete the NPV computations:

Note: Use PV Tables found in the PV tabs in the workbook. Be sure to enter 4 decimal places. Also, be sure to show costs as negative values.
Cash
Flow
PV Factors
PV Amounts
Cost of new refrigeration unit
###
After tax cash flow
###
Annual electricity savings
###
Additional annual maintenance costs
###
Amount collected from disposal of unit
###
Net present value
###

Points
Based on your analysis, what is your recommendation regarding the new freezer? Explain

0.00
###

TCO 9
40 Points

ACCT 346
Student Name

TCO 10
40 Points

Bravo Baking uses standard costing to analyze its performance. The data below is provided for your use in determining Bravo's variances.
Standard Cost per unit
Cost /Unit
Amount/Unit
Standard Cost
Material Cost (Ingredients) (.5 lbs)
2.29
.5 lbs
$4.58
Direct Labor( .25 hrs * $9/hr)
2.25
.25 hrs
$9.00
Overhead
0.57
Total
5.11
During the month, Bravo sold 9,000 loaves of bread and used 4,650 pounds of ingredients. Also during the month, Bravo
purchased 5,000 pounds of ingredients at a cost of $22,500. Employees worked a total of 2200 hours and actual labor costs were $19,998

Required:
Part a. Compute the material price and quantity variance.
Material Price Variance =
=

(

-

)

*

)

*

)

*

)

*

Fav/Unf >

=
Material Quantity Variance =
=

(

-

Fav/Unf

=
Labor Rate Variance =
=

(

-

Fav/Unf >

=
Labor Efficiency Variance =
=
=

(

-

Fav/Unf
Points

0
###

Present Value of $1 to be Received at the End of N Periods (PVIF)
Period
1.00%
2.00%
3.00%
4.00%
5.00%
1.00
0.9901
0.9804
0.9709
0.9615
0.9524
2.00
0.9803
0.9612
0.9426
0.9246
0.9070
3.00
0.9706
0.9423
0.9151
0.8890
0.8638
4.00
0.9610
0.9238
0.8885
0.8548
0.8227
5.00
0.9515
0.9057
0.8626
0.8219
0.7835
6.00
0.9420
0.8880
0.8375
0.7903
0.7462
7.00
0.9327
0.8706
0.8131
0.7599
0.7107
8.00
0.9235
0.8535
0.7894
0.7307
0.6768
9.00
0.9143
0.8368
0.7664
0.7026
0.6446
10.00
0.9053
0.8203
0.7441
0.6756
0.6139
11.00
0.8963
0.8043
0.7224
0.6496
0.5847
12.00
0.8874
0.7885
0.7014
0.6246
0.5568
13.00
0.8787
0.7730
0.6810
0.6006
0.5303
14.00
0.8700
0.7579
0.6611
0.5775
0.5051
15.00
0.8613
0.7430
0.6419
0.5553
0.4810
16.00
0.8528
0.7284
0.6232
0.5339
0.4581
17.00
0.8444
0.7142
0.6050
0.5134
0.4363
18.00
0.8360
0.7002
0.5874
0.4936
0.4155
19.00
0.8277
0.6864
0.5703
0.4746
0.3957
20.00
0.8195
0.6730
0.5537
0.4564
0.3769
21.00
0.8114
0.6598
0.5375
0.4388
0.3589
22.00
0.8034
0.6468
0.5219
0.4220
0.3418
23.00
0.7954
0.6342
0.5067
0.4057
0.3256
24.00
0.7876
0.6217
0.4919
0.3901
0.3101
25.00
0.7798
0.6095
0.4776
0.3751
0.2953
26.00
0.7720
0.5976
0.4637
0.3607
0.2812
27.00
0.7644
0.5859
0.4502
0.3468
0.2678
28.00
0.7568
0.5744
0.4371
0.3335
0.2551
29.00
0.7493
0.5631
0.4243
0.3207
0.2429
30.00
0.7419
0.5521
0.4120
0.3083
0.2314
31.00
0.7346
0.5412
0.4000
0.2965
0.2204
32.00
0.7273
0.5306
0.3883
0.2851
0.2099
33.00
0.7201
0.5202
0.3770
0.2741
0.1999
34.00
0.7130
0.5100
0.3660
0.2636
0.1904

6.00%
0.9434
0.8900
0.8396
0.7921
0.7473
0.7050
0.6651
0.6274
0.5919
0.5584
0.5268
0.4970
0.4688
0.4423
0.4173
0.3936
0.3714
0.3503
0.3305
0.3118
0.2942
0.2775
0.2618
0.2470
0.2330
0.2198
0.2074
0.1956
0.1846
0.1741
0.1643
0.1550
0.1462
0.1379

7.00%
0.9346
0.8734
0.8163
0.7629
0.7130
0.6663
0.6227
0.5820
0.5439
0.5083
0.4751
0.4440
0.4150
0.3878
0.3624
0.3387
0.3166
0.2959
0.2765
0.2584
0.2415
0.2257
0.2109
0.1971
0.1842
0.1722
0.1609
0.1504
0.1406
0.1314
0.1228
0.1147
0.1072
0.1002

8.00%
0.9259
0.8573
0.7938
0.7350
0.6806
0.6302
0.5835
0.5403
0.5002
0.4632
0.4289
0.3971
0.3677
0.3405
0.3152
0.2919
0.2703
0.2502
0.2317
0.2145
0.1987
0.1839
0.1703
0.1577
0.1460
0.1352
0.1252
0.1159
0.1073
0.0994
0.0920
0.0852
0.0789
0.0730

9.00%
0.9174
0.8417
0.7722
0.7084
0.6499
0.5963
0.5470
0.5019
0.4604
0.4224
0.3875
0.3555
0.3262
0.2992
0.2745
0.2519
0.2311
0.2120
0.1945
0.1784
0.1637
0.1502
0.1378
0.1264
0.1160
0.1064
0.0976
0.0895
0.0822
0.0754
0.0691
0.0634
0.0582
0.0534

10.00%
0.9091
0.8264
0.7513
0.6830
0.6209
0.5645
0.5132
0.4665
0.4241
0.3855
0.3505
0.3186
0.2897
0.2633
0.2394
0.2176
0.1978
0.1799
0.1635
0.1486
0.1351
0.1228
0.1117
0.1015
0.0923
0.0839
0.0763
0.0693
0.0630
0.0573
0.0521
0.0474
0.0431
0.0391

11.00%
0.9009
0.8116
0.7312
0.6587
0.5935
0.5346
0.4817
0.4339
0.3909
0.3522
0.3173
0.2858
0.2575
0.2320
0.2090
0.1883
0.1696
0.1528
0.1377
0.1240
0.1117
0.1007
0.0907
0.0817
0.0736
0.0663
0.0597
0.0538
0.0485
0.0437
0.0394
0.0355
0.0319
0.0288

12.00%
0.8929
0.7972
0.7118
0.6355
0.5674
0.5066
0.4523
0.4039
0.3606
0.3220
0.2875
0.2567
0.2292
0.2046
0.1827
0.1631
0.1456
0.1300
0.1161
0.1037
0.0926
0.0826
0.0738
0.0659
0.0588
0.0525
0.0469
0.0419
0.0374
0.0334
0.0298
0.0266
0.0238
0.0212

13.00%
0.8850
0.7831
0.6931
0.6133
0.5428
0.4803
0.4251
0.3762
0.3329
0.2946
0.2607
0.2307
0.2042
0.1807
0.1599
0.1415
0.1252
0.1108
0.0981
0.0868
0.0768
0.0680
0.0601
0.0532
0.0471
0.0417
0.0369
0.0326
0.0289
0.0256
0.0226
0.0200
0.0177
0.0157

14.00%
0.8772
0.7695
0.6750
0.5921
0.5194
0.4556
0.3996
0.3506
0.3075
0.2697
0.2366
0.2076
0.1821
0.1597
0.1401
0.1229
0.1078
0.0946
0.0829
0.0728
0.0638
0.0560
0.0491
0.0431
0.0378
0.0331
0.0291
0.0255
0.0224
0.0196
0.0172
0.0151
0.0132
0.0116

15.00%
0.8696
0.7561
0.6575
0.5718
0.4972
0.4323
0.3759
0.3269
0.2843
0.2472
0.2149
0.1869
0.1625
0.1413
0.1229
0.1069
0.0929
0.0808
0.0703
0.0611
0.0531
0.0462
0.0402
0.0349
0.0304
0.0264
0.0230
0.0200
0.0174
0.0151
0.0131
0.0114
0.0099
0.0086

Present Value of an Annuity of $1 per Period for N Periods (PVIFA)
Period
1.00%
2.00%
3.00%
4.00%
5.00%
6.00%
1.00
0.9901
0.9804
0.9709
0.9615
0.9524
0.9434
2.00
1.9704
1.9416
1.9135
1.8861
1.8594
1.8334
3.00
2.9410
2.8839
2.8286
2.7751
2.7232
2.6730
4.00
3.9020
3.8077
3.7171
3.6299
3.5460
3.4651
5.00
4.8534
4.7135
4.5797
4.4518
4.3295
4.2124
6.00
5.7955
5.6014
5.4172
5.2421
5.0757
4.9173
7.00
6.7282
6.4720
6.2303
6.0021
5.7864
5.5824
8.00
7.6517
7.3255
7.0197
6.7327
6.4632
6.2098
9.00
8.5660
8.1622
7.7861
7.4353
7.1078
6.8017
10.00
9.4713
8.9826
8.5302
8.1109
7.7217
7.3601
11.00
10.3676
9.7868
9.2526
8.7605
8.3064
7.8869
12.00
11.2551 10.5753
9.9540
9.3851
8.8633
8.3838
13.00
12.1337 11.3484 10.6350
9.9856
9.3936
8.8527
14.00
13.0037 12.1062 11.2961 10.5631
9.8986
9.2950
15.00
13.8651 12.8493 11.9379 11.1184 10.3797
9.7122
16.00
14.7179 13.5777 12.5611 11.6523 10.8378 10.1059
17.00
15.5623 14.2919 13.1661 12.1657 11.2741 10.4773
18.00
16.3983 14.9920 13.7535 12.6593 11.6896 10.8276
19.00
17.2260 15.6785 14.3238 13.1339 12.0853 11.1581
20.00
18.0456 16.3514 14.8775 13.5903 12.4622 11.4699

7.00%
0.9346
1.8080
2.6243
3.3872
4.1002
4.7665
5.3893
5.9713
6.5152
7.0236
7.4987
7.9427
8.3577
8.7455
9.1079
9.4466
9.7632
10.0591
10.3356
10.5940

8.00%
0.9259
1.7833
2.5771
3.3121
3.9927
4.6229
5.2064
5.7466
6.2469
6.7101
7.1390
7.5361
7.9038
8.2442
8.5595
8.8514
9.1216
9.3719
9.6036
9.8181

9.00%
0.9174
1.7591
2.5313
3.2397
3.8897
4.4859
5.0330
5.5348
5.9952
6.4177
6.8052
7.1607
7.4869
7.7862
8.0607
8.3126
8.5436
8.7556
8.9501
9.1285

10.00%
0.9091
1.7355
2.4869
3.1699
3.7908
4.3553
4.8684
5.3349
5.7590
6.1446
6.4951
6.8137
7.1034
7.3667
7.6061
7.8237
8.0216
8.2014
8.3649
8.5136

11.00%
0.9009
1.7125
2.4437
3.1024
3.6959
4.2305
4.7122
5.1461
5.5370
5.8892
6.2065
6.4924
6.7499
6.9819
7.1909
7.3792
7.5488
7.7016
7.8393
7.9633

12.00%
0.8929
1.6901
2.4018
3.0373
3.6048
4.1114
4.5638
4.9676
5.3282
5.6502
5.9377
6.1944
6.4235
6.6282
6.8109
6.9740
7.1196
7.2497
7.3658
7.4694

13.00%
0.8850
1.6681
2.3612
2.9745
3.5172
3.9975
4.4226
4.7988
5.1317
5.4262
5.6869
5.9176
6.1218
6.3025
6.4624
6.6039
6.7291
6.8399
6.9380
7.0248

14.00%
0.8772
1.6467
2.3216
2.9137
3.4331
3.8887
4.2883
4.6389
4.9464
5.2161
5.4527
5.6603
5.8424
6.0021
6.1422
6.2651
6.3729
6.4674
6.5504
6.6231

15.00%
0.8696
1.6257
2.2832
2.8550
3.3522
3.7845
4.1604
4.4873
4.7716
5.0188
5.2337
5.4206
5.5831
5.7245
5.8474
5.9542
6.0472
6.1280
6.1982
6.2593

View the entire interaction

We can only answer your free 3 questions one at a time. You have two options to get your questions answered: Re-submit your ques... View the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors and customizable flashcards—available anywhere, anytime.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access or to earn money with our Marketplace.

    Browse Documents
  • 890,990,898

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
  • 890,990,898

    Flashcards

    Browse existing sets or create your own using our digital flashcard system. A simple yet effective studying tool to help you earn the grade that you want!

    Browse Flashcards