View the step-by-step solution to:

Circle Corporation makes a product that sells for $400 per unit. The variable costs to make this product are $220 per unit. Fixed costs total...

Circle Corporation makes a product that sells for $400 per unit. The variable costs to make this product are $220 per unit. Fixed costs total $750,000 for the year. Circle currently sells 5,000 units each year.

A. Calculate the number of units Circle must sell to break even.

B. Calculate the number of units that Circle must sell to make $350,000 in profits.

C. Circle can expand its operations by purchasing the building next to it. That purchase the renovations needed to get the expansion up and running will raise Circle's fixed costs to $780,000 per year. The efficiency the second plant will add will drop Circle's variable costs to $190 per unit from $220 per unit. How many units will Circle need to sell to make $350,000 in profits if this building and expansion is completed?

D. Circle estimates that $45,000 in TV advertising would increase the company's sales by 15%. Should the company purchase the TV ads? Use the original data to calculate this question, do not consider the building expansion in this decision.
Sign up to view the entire interaction

Top Answer

Dear Student Please find... View the full answer

Accounting-8211002.xls

If you want the formulas and any calculations, select the corresponding cell and press F2(Function Key on key board),
It will show all calculations and formulas Automatically
Please Give Me the...

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online