View the step-by-step solution to:

Vintech Company is planning to produce 2,100 units of product in 2011. Each unit requires 4 pounds of materials at $7 per pound and a half hour of...

Really need asssistance.
Vintech Company is planning to produce 2,100 units of product in 2011. Each unit requires 4 pounds of materials at $7 per pound and a half hour of labor at  $14 per hour. The overhead rate is 70% of direct labor.  Compute the budgeted amounts for 2011 for direct materials to be used, direct labor, and applied overhead.  Direct materials Direct labor Applied overhead Compute the standard cost of one unit of product.  (Round intermediate calculations and your answer to $ The standard cost of Product B manufactured by TLC Company includes 3 units of direct materials at $5.90 per unit. During June, 28,000 units of direct  materials are purchased at a cost of $5.55 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B.  Compute the total materials variance and the price and quantity variances.  Total materials variance Materials price variance Materials quantity variance Repeat the question above, assuming the purchase price is $6.14 and the quantity purchased and used is 2 Total materials variance $ Materials price variance $ Materials quantity variance $ Kendra Company's standard labor cost of producing one unit of Product DD is 4 hours at the rate of $13.56 per hour. During August, 40,800 hours of labor 
Background image of page 1
are incurred at a cost of $13.67 per hour to produce 10,000 units of Product DD.  Compute the total labor variance.  Compute the labor price and quantity variances.  Labor price variance Labor quantity variance Repeat the previous question, assuming the standard is 4.2 hours of direct labor at $13.84 per hour.  Labor price variance $ Labor quantity variance $
Background image of page 2
Show entire document
Sign up to view the entire interaction

Top Answer

Dear Student Please find... View the full answer

Accounting-8229977.doc

Vintech Company is planning to produce 2,100 units of product in 2011. Each unit requires 4
pounds of materials at $7 per pound and a half hour of labor at $14 per hour. The overhead
rate is 70% of...

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online