View the step-by-step solution to:

Jill's Company produces lawnmowers. It has fixed costs of $1000 per week and Variable costs of $70 per lawn mower. a) Express the total weekly costs...

Jill’s Company produces lawnmowers. It has fixed costs of $1000 per week and Variable costs of $70 per lawn mower.

a) Express the total weekly costs C(x) as a function of the production level x.
Solve:
C(x) = $70(x) - $1000

If Jill can sell her lawnmowers for $150 each,
b) Find the revenue function R(x)
Answer

c) Find the manufactures weekly profit function P (x)
Answer

d) How many lawnmowers must the producer sell per week in order to show profit?
Answer


2. The weekly cost of manufacturing x telephones per week is found by a manufacturer to be C(x) = 500 + 20(x) = x^2 dollars.

a) find the manufacturer's break-even production level(s)
b) for what production levels will the manufacturer experience a profit?

3) A cable television company estimates that with x thousand subscribers, its monthly revenue and cost (in thousands of dollars) are
R(x) =32x - 0.2x^2
Determine the company's break even points.

4) The cost C per unit time, of producing rum cakes for a particular manufacturer, is known to be linearly related to the production level.
That is C = mx + b, where x is the number of rum cakes produced is week, and m and b are constants.
The cost of producing 100 cakes per week is $600.
a)find m and b
b)find the cost of producing 150 cakes per week.
c) what is the manufacturers fixed weekly cost?

5) A microwave maufacturer sells microwaves to a certain retailer for $200
each, plus a handling charge of $75 on each order. The retailer applies a markup of 40% to the total price paid to the manufacturer.
a)find the function C(x), giving the retailers total cost of a single order of x microwaves.
b)show that the fuction R (x), giving the retailer's total revenues from the sale of these x microwaves is R(x) = 280x + 105 dollars.
c) if the retailer sells all these microwaves at the same price, what is the function for the retail price per microwave?
Sign up to view the entire interaction

Top Answer

Attached is a detailed explanation... View the full answer

8421372.doc

4. The cost C per unit time, of producing cakes for a particular manufacturer, is known to be linearly related to the production level . that is C=mx+b, where x is the number of rum cakes produced...

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online