View the step-by-step solution to:

Pasquale Products Co. has two departments: Mixing and Cooking.

Pasquale Products Co. has two departments: Mixing and Cooking. At the beginning of the month, Cooking had 4,000 units in process with costs of $8,600 from Mixing, and its own departmental costs of $500 for materials, $1,000 for labor, and $2,500 for factory overhead. During the month, 10,000 units were received from Mixing with a cost of $25,000. Cooking incurred costs of $4,250 for materials, $8,500 for labor, and $21,250 for factory overhead, and finished 12,000 units. At the end of the month, there were 2,000 units in process, one-half completed.
Required:
(Round unit costs to three decimal places.)
1. Determine the unit cost for the month in Cooking.
$ per unit
2. Determine the new average unit cost for all units received from Mixing.
$ per unit
3. Determine the unit cost of goods finished.
$ per unit
4. Determine the accumulated cost of the goods finished and of the ending work in process.
Accumulated cost of the goods finished is $
Accumulated cost of the ending work in process is $

Recently Asked Questions

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question