View the step-by-step solution to:

Paige Company has completed all of its operating budgets. The sales budget for the year shows 50,000 units and total sales of $2,000,000. The total...

Paige Company has completed all of its operating budgets. The sales budget for the year shows 50,000 units and total sales of $2,000,000. The total unit cost of making one unit of sales is $22. Selling and administrative expenses are expected to be $300,000. Income taxes are estimated to be $150,000. Prepare a budgeted income statement for the year ending December 31, 2011.

BE9-6
For Eckert Inc., variable manufacturing overhead costs are expected to be $20,000 in the first quarter of 2011, with $4,000 increments in each of the remaining three quarters. Fixed overhead costs are estimated to be $35,000 in each quarter. Prepare the manufacturing overhead budget by quarters and in total for the year.

E8-11
Cawley Company's Small Motor Division manufactures a number of small motors used in household and office appliances. The Household Division of Cawley then assembles and packages such items as blenders and juicers. Both divisions are free to buy and sell any of their components internally or externally. The following costs relate to small motor LN233 on a per unit basis.
Fixed cost per unit $ 5
Variable cost per unit $ 8
Selling price per unit $30

Instructions:
(a) Assuming that the Small Motor Division has excess capacity, compute the minimum acceptable price for the transfer of small motor LN233 to the Household Division.
(b) Assuming that the Small Motor Division does not have excess capacity, compute the minimum acceptable price for the transfer of the small motor to the Household Division.
(c) Explain why the level of capacity in the Small Motor Division has an effect on the transfer price.
Sign up to view the entire interaction

Top Answer

Please find attached the solution!! Thanks... View the full answer

8440949.xls

Paige Company has completed all of its operating budgets. The sales budget for the year shows 50,000 units and total sales of $2,000,000. The total unit cost of making one
unit of sales is $22....

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online