View the step-by-step solution to:

Dana, Inc. recently completed 56,000 units of a product that was expected to consume four pounds of direct material per finished unit. The standard...

Please find 10 multiple choice I need you to show me how they solve it by writing the rules , you can find the right answer in bold font but I need you to explain for me how they solve it .
30. Dana, Inc. recently completed 56,000 units of a product that was expected to consume four pounds of direct material per finished unit. The standard price of the direct material was $8.50 per pound. If the firm purchased and consumed 228,000 pounds in manufacturing (cost = $1,881,000), the direct-material quantity variance would be figured as: A. $34,000U. B. $34,000F. C. $57,000U. D. $57,000F. E. None of these. 31. Soloman Corporation recently purchased 25,000 gallons of direct material at $5.60 per gallon. Usage by the end of the period amounted to 23,000 gallons. If the standard cost is $6.00 per gallon and the company believes in computing variances at the earliest point possible, the direct-material price variance would be calculated as: A. $800F. B. $9,200F. C. $9,200U. D. $10,000F. E. $10,000U. The following data relate to product no. 89 of Des Moines Corporation: Direct material standard: 3 square feet at $2.50 per square foot Direct material purchased: 30,000 square feet at $2.60 per square foot Direct material consumed: 29,200 square feet Manufacturing activity: 9,600 units completed Assume that the company computes variances at the earliest point in time. 32. The direct-material quantity variance is: A. $1,000F. B. $1,000U. C. $1,040F. D. $1,040U. E. $2,000F. 33. The direct-material price variance is: A. $2,880U. B. $2,920F. C. $2,920U. D. $3,000F. E. $3,000U.
Background image of page 1
34. Consider the following information: Direct material purchased and used, 80,000 gallons Standard quantity of direct material allowed for May production, 76,000 gallons Actual cost of direct materials purchased and used, $176,000 Unfavorable direct-material quantity variance, $9,400 The direct-material price variance is: A. $11,400F. B. $11,400U. C. $12,000F. D. $12,000U. E. None of these. 35. Courtney purchased and consumed 50,000 gallons of direct material that was used in the production of 11,000 finished units of product. According to engineering specifications, each finished unit had a manufacturing standard of five gallons. If a review of Courtney's accounting records at the end of the period disclosed a material price variance of $5,000U and a material quantity variance of $3,000F, determine the actual price paid for a gallon of direct material. A. $0.50. B. $0.60. C. $0.70. D. An amount other than those shown above. E. Not enough information to judge. 36. Newbill Enterprises recently used 24,000 labor hours to produce 8,600 completed units. According to manufacturing specifications, each unit is anticipated to take 2.75 hours to complete. The company's actual payroll cost amounted to $456,000. If the standard labor cost per hour is $19.20, Newhart's labor rate variance is: A. $1,920U. B. $1,920F. C. $4,800U. D. $4,800F. E. None of these.
Background image of page 2
Show entire document
Sign up to view the entire interaction

Top Answer

Hi Enclosed please find the solution file... View the full answer

8442280_Solution.docx

30. Dana, Inc. recently completed 56,000 units of a product that was expected to consume
four pounds of direct material per finished unit. The standard price of the direct material
was $8.50 per...

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online