View the step-by-step solution to:

pounds of nuts selling for $18 per Ib and raisins selling for $6 per Ib should a person combine to obtain 90 Ib of a trail mix selling for $10 per Ib?...

How many pounds of nuts selling for $18 per Ib and raisins selling for $6 per Ib should a person combine to obtain 90 Ib of a trail mix selling for $10 per Ib? The person would need Ib of nuts selling for $18 and Ib of raisins selling for $6

Top Answer

he should mix 30 lb of nuts... View the full answer

Sign up to view the full answer

Other Answers

The weight of nuts and raisins that... View the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online