View the step-by-step solution to:

Let f(x)=34x. Find f(2). Let f(x) =52x. Find f(-3) Let g(x) =4x1. Find g(1. Let g(x) =4x5. Find g(-1/2) Let f(x) = 6 5 x. Find f(t).

Let ​f(x)=3−4x. Find f(2).


Let ​f(x)=5−2x. Find f(-3)


Let ​g(x)=4x−1. Find g(1.5).


Let ​g(x)=4x−5. Find g(-1/2)


Let ​f(x)=65x. Find ​f(t).


Use the formula C=5/9(F−32) for conversion between Fahrenheit and Celsius to convert each temperature.

a. 39°F to Celsius

b. 60 degrees°F to Celsius

c. 30 degrees°C to Fahrenheit


Write linear cost function for the situation. Identify all variables used.

A parking garage charges 7 dollars plus 75 cents per​ half-hour. (cx=?)


Assume that the situation can be expressed as a linear cost function. Find the cost function.

Fixed cost is ​$200; 20 items cost ​$1,200 to produce. The linear cost function is ​C(x)=?


Decide whether the statement is true or false and why.

To find the​ x-intercept of the graph of a linear​ function, we solve y=​f(x)=​0, and to find the​ y-intercept, we evaluate​ f(0).


Describe what fixed costs and marginal costs mean to a company.

Choose the correct answer below.

A.The number of units at which revenue just equals cost is the fixed cost. Marginal cost is the constant for a particular product and does not change as more items are made.

B.Fixed cost is the rate of change of cost​ C(x) at the level of production x and is equal to the slope of the cost function at x. Marginal cost is the constant for a particular product and does not change as more items are made.

C.Fixed cost is the constant for a particular product and does not change as more items are made. Marginal cost is the rate of change of cost​ C(x) at the level of production x and is equal to the slope of the cost function at x.

D.Fixed cost is the constant for a particular product and does not change as more items are made. The number of units at which revenue just equals cost is the marginal cost.


Suppose that the supply function for honey is p=​S(q)=0.2q+2.2, where p is the price in dollars for an 8​-oz container and q is the quantity in barrels. Suppose also that the equilibrium price is ​$4.40 and the demand is 3 barrels when the price is ​$6.20. Find an equation for the demand​ function, assuming it is linear.


To produce x units of a religious medal costs C(x)=16x+60. The revenue is R(x)=31x. Both cost and revenue are in dollars.

a. Find the​ break-even quantity.

b. Find the profit from 240 units.

c. Find the number of units that must be produced for a profit of ​$150


Write linear cost function for the following situation.

A ski resort charges a snowboard rental fee of ​$30 plus ​$6.25 per hour.


Assume that the situation can be expressed as a linear cost function. Find the cost function in this case.

Marginal​ cost: ​$60; 140 items cost ​$9500 to produce. The linear cost function is ​C(x)= ?


Suppose that the demand and price for a certain model of a youth wristwatch are related by the following equation p=​D(q)=282.25-2.25q

where p is the price​ (in dollars) and q is the quantity demanded​ (in hundreds). Find the price at each level of demand.Find the price when the demand is 0 watches.


Let one​ week's supply and demand functions for gasoline be given by p=D(q)=297−5/3q and p=S(q)=4/3q ​, where p is the price in dollars and q is the number of​ 42-gallon barrels. ​(a) Graph these equations on the same axes. ​(b) Find the equilibrium quantity. ​(c) Find the equilibrium price.


Joanne sells​ silk-screened T-shirts at community festivals and craft fairs. Her marginal cost to produce one​ T-shirt is $ 2.50 .

$2.50. Her total cost to produce 50 ​T-shirts is $195, and she sells them for ​$7 each.

a. Find the linear cost function for​ Joanne's T-shirt production.

b. How many​ T-shirts must she produce and sell in order to break​ even?

c. How many​ T-shirts must she produce and sell to make a profit of ​$900?

Top Answer

Do refer the... View the full answer

2.PNG

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online