Solved by Expert Tutors
A goldsmith combined an alloy that costs $4.20 per ounce with an alloy that costs $1.90 per ounce. How many ounces of each were used to make a
Solved by Expert Tutors
Question

A goldsmith combined an alloy that costs $4.20 per ounce with an alloy

that costs $1.90 per ounce. How many ounces of each were used to make a mixture of 200 oz costing $2.82 per ounce?
4.20 -
2.82 -

Step-by-step answer

lestie consequat, ultrices ac magna. Fusce dui lectus, congue


gue vel laoreet ac, dictum vitae odio. Donec aliquet. Lorem ip

acinia pulvi

dictum vitae odio. Donec aliquet. Lorem ipsum dolor sit a


Fusce dui lectus, congue vel laoreet ac, dictum vitae od


s a molestie consequat, ultrices ac magna. Fusce dui lectu



Donec


molestie co

iscing elit. Nam lacinia p


onec aliq


itur laoreet. Nam risus a

onec aliquet. Lorem


ng elit. Nam lacinia pulvinar tortor nec facilisis. Pel


, ultrices ac magna. Fusce


ipsum dolor sit amet, co


, dictum vitae o


rem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.


, consectetur a


itur laor


s a molestie consequat, ult


usce dui l


acinia



onec aliq

risus ante

at, ul



a molest


risus ante, dapibus a molestie consequat, ultrices ac magna.


gue vel laoreet ac, dictum vitae odio. Donec aliquet. Lorem ip

Subscribe to view the full answer

Subject: Algebra, Math

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question