View the step-by-step solution to:

WHATS THE TOTAL COST OF PRODUCING 8 WIDGETS???????

WHATS THE TOTAL COST OF PRODUCING 8 WIDGETS???????

Widget Wonders produces widgets. They have found that the cost, c(x), of making x widgets is a quadratic function in terms of x.
The company also discovered that it costs $16 to produce 2 widgets, $18 to produce 4 widgets, and $48 to produce 10 widgets.


Find the total cost of producing 8 widgets


Top Answer

Great question... View the full answer

PHOTO_20160720_200655.jpg

2 comments
  • THANKYOU ! :))))))))))))
    • ziminvade220
    • Jul 20, 2016 at 9:39am
  • welcome , do rate my answer as best
    • nirahua
    • Jul 20, 2016 at 9:39am

Sign up to view the full answer

Other Answers

The answer is... View the full answer

2 comments
  • THE ANSWER IS 4 OR 8?
    • ziminvade220
    • Jul 20, 2016 at 9:38am
  • the answer is 34
    • Charan111
    • Jul 20, 2016 at 9:39am

The answer to this question... View the full answer

al.docx

The complete equation is:
C(x) = ax2 + bx + c
C(x) = (1/2) x2 - 2x + 18

The answer is... View the full answer

image.jpeg

image.jpeg

Here is the explanation for... View the full answer

12121.docx

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online