View the step-by-step solution to:

Please submit your responses as a Word document or as an EXCEL document. Please show your work - doing so will allow partial credit for answers....

Please submit your responses as a Word document or as an EXCEL document. Please show your work - doing so will allow partial credit for answers.

The R. J. Jones Company is a publisher of cowboy novels – novels about the great western experience, where men were men, horses were horses, and…well, you get the idea. The corporation has hired an economist to determine the demand for its product. After months of hard work and the submission of a REALLY large bill, the analyst tells the company that the demand for the firm’s novels (Qx) is given by the following equation:

(Qx) = 12,000 – 5,000Px + 5I + 500Pc

where Px is the price charged for the novels, I is income per capita, and Pc is the price of books from competing publishers.

Using this information, the company managers want to:

A. Determine what effect a price increase would have on total revenues.

B. Evaluate how the sale of the novels would change during a period of rising incomes.

C. Assess the probable impact if competing publishers raise their prices.

Assume that the initial values of Px, I, and Pc are $5, $ 10,000, and $ 6, respectively.

Given the following data set, list the point elasticity and the total revenue at each price point. Where is the price elastic, and where is it inelastic? Where is revenue maximized? What is the rational price point? Fully explain.

Price Quantity

$10 1

9 2

8 3

7 4

6 5

5 6

4 7

3 8

2 9

1 10

PROBLEM THREE (30 points)

The following is the production possibilities for a firm. At 0 labor units (strangely enough), there are 0 units produced. At 1 labor unit, there are 10,000 units produced, at 2 labor units, there are 25,000 units produced, at 3 there are 45,000, at 4 there are 60,000, at 5 there are 70,000, at 6 there are 75,000, at 7 there are 78,000, and at 8 there are 80,000. If the price of each unit produced is $ 3, and labor cost is 12,000 per unit, at what level should the firm produce?

Recently Asked Questions

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors and customizable flashcards—available anywhere, anytime.


Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
  • -


    Browse existing sets or create your own using our digital flashcard system. A simple yet effective studying tool to help you earn the grade that you want!

    Browse Flashcards