View the step-by-step solution to: The table below contains information on three techniques for

The table below contains information on three techniques for producing $15 worth of bar soap. Assume that we said “$17.50 worth of bar soap” because soap cost $3.50 per bar and all three techniques produce 5 bars of soap ($17.50 = $3.50 per bar 2formula3.mml 5 bars). So you know each technique produces 5 bars of soap.

Units of Resource
Price per Unit
of Resource
Technique
1 Technique
2 Technique
3
Resource 0 Units Cost Units Cost Units Cost
Labor $2 4 $8 2 $4 1 $2
Land 1 1 1 3 3 4 4
Capital 3 1 3 1 3 2 6
Entrepreneurial ability 3 1 3 1 3 1 3
Total cost of $15 worth of bar soap 0 0 $15 0 $13 0 $15

a. What technique will you want to use if the price of a bar of soap falls to $3.25?

What technique will you want to use if the price of a bar of soap rises to $4.75?

What technique will you want to use if the price of a bar of soap rises to $5.75?

b. How many bars of soap will you want to produce if the price of a bar of soap falls to $2.45?
Zero—it is not profitable to produce bars of soap at this selling price
Five—it is profitable to produce bars of soap at this selling price


c. Suppose that the price of soap is again $3.50 per bar but that the prices of all four resources are now $1.3 per unit. Which is now the least-profitable technique?

d. If the resource prices return to their original levels (the ones shown in the table) but a new technique is invented that can produce 2.57 bars of soap using 1 unit of each of the four resources, will firms prefer the new technique?

No
Yes
Sign up to view the entire interaction

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors and customizable flashcards—available anywhere, anytime.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access or to earn money with our Marketplace.

    Browse Documents
  • 890,990,898

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
  • 890,990,898

    Flashcards

    Browse existing sets or create your own using our digital flashcard system. A simple yet effective studying tool to help you earn the grade that you want!

    Browse Flashcards