View the step-by-step solution to:

Problem 1 Suppose that the U. Department of Agriculture (USDA) administers the price floor for cheese, set at $0.17 per pound of cheese. (The price...

I really need help!!! Thank you greatly for your assistance

Problem 1 Suppose that the U.S. Department of Agriculture (USDA) administers the price floor for cheese, set at $0.17 per pound of cheese. (The price floor is officially set at $16.10 per hundredweight of cheese. One hundredweight is 100 pounds.) At that price, according to data from the USDA, the quantity of cheese produced in 2009 by U.S. producers was 212.5 billion pounds, and the quantity demanded was 211 billion pounds. To support the price of cheese at the price floor, the USDA had to buy up 1.5 billion pounds of cheese. The accompanying diagram shows supply and demand curves illustrating the market for cheese. a. In the absence of a price floor, how much consumer surplus is created? How much producer surplus? What is the total surplus b. With the price floor at $0.17 per pound of cheese, consumers buy 211 billion pounds of cheese. How much consumer surplus is created now?
Background image of page 1
c. With the price floor at $0.17 per pound of cheese, producers sell 212.5 billion pounds of cheese (some to consumers and some to the USDA). How much producer surplus is created now? d. How much money does the USDA spend on buying up surplus cheese? e. Taxes must be collected to pay for the purchases of surplus cheese by the USDA. As a result, total surplus (producer plus consumer) is reduced by the amount the USDA spent on buying surplus cheese. Using your answers for parts b—d, what is the total surplus when there is a price floor? How does this compare to the total surplus without a price floor from part a? Problem 2
Background image of page 2
Show entire document
Sign up to view the entire interaction

Top Answer

The way to answer this question is ... View the full answer

Assign 4.docx

Problem 1
Suppose that the U.S. Department of Agriculture (USDA) administers the price
floor for cheese, set at $0.17 per pound of cheese. (The price floor is officially set
at $16.10 per...

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online