View the step-by-step solution to:

v Question Completion Status: ' Close Window ) A Moving to another question will save this response. Question 1 of 4 Question 1 1 points (Extra...

managerial accounting

question 1


Screen Shot 2019-05-02 at 8.55.12 AM.png


question 2

Screen Shot 2019-05-02 at 8.55.20 AM.pngquestion 3Screen Shot 2019-05-02 at 8.55.52 AM.png

Screen Shot 2019-05-02 at 8.55.43 AM.png


question 4


Screen Shot 2019-05-02 at 8.56.00 AM.png

Screen Shot 2019-05-02 at 8.55.12 AM.png

v Question Completion Status: '
Close Window ) A Moving to another question will save this response. Question 1 of 4 Question 1 1 points (Extra Credit) Miyose Corporation, a manufacturing company, has provided the following data for the month of June: Raw materials purchased during June totaled $67,000 and the cost of goods manufactured totaled $124,000. Inventories: Beginning Ending
Raw Materials $ 23,000 $ 21,000
Finished Goods $ 32,000 $ 37,000 Required (round to nearest dollar with no decimal places) a. What was the cost of direct materials used in production during June? 35 ‘ b. What was the cost of goods sold for June? Show your work. $ ‘ 5..) A Moving to another question will save this response. Question 1 0f 4

Screen Shot 2019-05-02 at 8.55.20 AM.png

Question 2
2 points (Extra Credit)
Save Answer
Pachur Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations:
Selling price .. ... .mmm
$121
Units in beginning inventory.....
300
Units produced ..
6.900
Units sold ..
..........
7,100
Units in ending inventory. . .mmmmmm
100
Variable costs per unit:
Direct materials ....
$36
Direct labor .............
$43
Variable manufacturing overhead ..
........
$3
Variable selling and administrative ..... .
$11
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead
$131,100
Fixed selling and administrative . .....
$49,700
The company produces the same number of units every month, although the sales in units vary from month to month. The company's variable costs per unit and total fixed costs have been constant from
month to month.
Required; (present with no decimal places) :
What is the unit product cost for the month under variable costing? $
Determine the absorption costing net operating income for the month. $

Screen Shot 2019-05-02 at 8.55.43 AM.png

9 poll“! {mum Wall] save Answer
Avignon Inc. uses the weighted-average method in its process costing system. The following data concern the operations of the company 5 Est processmg department for a recent month:
Work in process. beginning:
Units in process ..... 900
Percent complete With respect to materials 80%
Percent complete with respect to conversion ...... 10%
Costs in the beginning inventory:
Materials cost ...................................................... $6,768
Conversion cost .................................................. $3,186
Units started into production during the month ..... 10,000
1 Units completed and ransfierred out ...................... 10,100
Costs added to production during the month:
Materials cost ...................................................... $97,104
Conversion cost .................................................. $356,940
Work in process, ending:
Units in proeeu ..... 800
Percent complete With respect to materials ........ 90%
Percent complete with respect to conversion ...... 20% Complete the following table: DM CC
Equivalent |—‘ [—
Units of
Production “nib units
Cost per ml Iivnlnnt

Screen Shot 2019-05-02 at 8.55.52 AM.png

Costs added to production during the month: Materials cost ...................................................... $97,104 Conversion cost .................................................. $356,940
Work in process, ending: Units in process ................................................... 800 Percent complete with respect to materials .. ,. 90% Percem complete with respect to conversion ...... 20% Complete the following table: DM CC Equivalent fi [—
Unitsof 7,7 7 W 7 ,7, 7%, , ,7, Production units
Cost per
equivalent Unit (round $[—‘
to 2 decimal place) Ending Inventory Value(round $
to nearest
whole
dollar)
Transferred
Out value
(round to $
nearest
whole
dollar)

Screen Shot 2019-05-02 at 8.56.00 AM.png

Instructions
Multiple Attempts Not allowed . This test can only be taken once .
Force Completion This test can be saved and resumed later ."
* Question Completion Status :"
Close Window*
STEVE ELIG SHOUT`
^ ^ Click Submit to complete this assessment .
< < Question 4 of 4
Question 4
3 points ( Extra Credit )
Save Answer
The manufacturing overhead budget of Inch Corporation is based on budgeted direct labor-hours . The September direct labor budget indicates that 4 , 400 direct labor- hours will be required in that month
The variable overhead rate is $5 .00 per direct labor-hour . The company's budgeted fixed manufacturing overhead is $59 , 400 per month , which includes depreciation of $10 , 560 . All other fixed
manufacturing overhead costs represent current cash flows .*
Required :"
Determine the cash disbursement for manufacturing overhead for September ( present with no decimal places ) .*$
Determine the predetermined overhead rate for September . ( round to 2 decimal place ) $
In` ` Click Submit to complete this assessment .
[< ) [<| Question 4 of 4

Recently Asked Questions

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question