View the step-by-step solution to:

Question

The company January 2015 budget was based on normal volume. During January, the company produced 7,800 units

with records indicating the data following: Actual: Direct materials purchased 25,000 lbs @ $3.60. Direct materials used 23,100 lbs Direct labor 40,100 hours @ $6.30 (excluding overhead)

Standards: Direct materials (2 pounds @ $3.50 per pound)= $7.00 ; Direct Labor (4 hours @ $6.50 per hour)= $26.00 ;STANDARD COST PER UNIT $33.00

What is the direct materials price variance(based on materials used), direct materials usage variance , direct labor variance and direct labor efficiency variance?

Top Answer

Answer Direct Materials price variance (based on materials used) = $ 2310... View the full answer

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question