View the step-by-step solution to:

Question

Learned Corporation has provided the following information:

 

 Cost per UnitCost per PeriodDirect

materials$5.00    Direct labor$3.60    Variable manufacturing overhead$1.20    Fixed manufacturing overhead   $29,250 Sales commissions$0.40    Variable administrative expense$0.30    Fixed selling and administrative expense   $9,750 

 

Required:

a. For financial reporting purposes, what is the total amount of product costs incurred to make 6,500 units?

b. For financial reporting purposes, what is the total amount of period costs incurred to sell 6,500 units?

c. If the selling price is $22.50 per unit, what is the contribution margin per unit sold? (Round your answer to 2 decimal places.)

d. If 7,500 units are produced, what is the total amount of direct manufacturing cost incurred?

e. If 7,500 units are produced, what is the total amount of indirect manufacturing costs incurred?



I need a excel table that has the answers to :

total product ( manufacturing ) cost

total period (nonmanufacturing) cost

contribution margin per unit

total direct manufacturing cost

total indirect manufacturing cost

Top Answer

Let me explain the... View the full answer

csasacsa.JPG

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question