View the step-by-step solution to:

MM255 Business Math Unit 1 Instructor Graded Project Directions for Submitting Your Instructor Graded Assignment You must show your work on all...

Math Question.
When shopping you often gather comparison data to get the best deal. Consider buying pizza
These are just some of the questions you may want to consider when buying pizza:
• What is the best pizza deal in your area?
• How do you conduct comparative shopping when different pizza stores have different size pans?
• Are prices for some large pizzas for a particular store proportional to the amount of pizza for each size?
• Does any combination of two pan sizes give a better buy than a larger pan size?
• Is pizza available in any shape besides circles? If so, what are the advantages and disadvantages of these shapes from a marketing viewpoint?
From a consumer viewpoint, collect data from two of your favorite pizza restaurants in the following four areas:
1. Collect statistics in
• pan sizes
• prices
• topping options
2. 
To begin your research, answer the following questions:
3. Compare cost per square inch of pizza for each pan size offered by a restaurant.
4. Compare cost per square inch of pizza with customer-chosen toppings versus store established combinations of toppings.
5. Compare cost per square inch of pizza for small, medium, and large pizzas for these two restaurants.

Note: 
Use the following formulas:

Area of circle = 22/7 x radius x radius

Area of a rectangle = length x width
MM255 Business Math Unit 1 Instructor Graded Project Directions for Submitting Your Instructor Graded Assignment You must show your work on all problems. You may type your answer right into this document. Total points for project: 45 points. Projects must be submitted as a Microsoft Word document and uploaded to the Dropbox for Unit 1. All Projects are due by Tuesday at 11:59 PM ET of the assigned Unit. NOTE: Project problems should not be posted to the Discussion threads. Questions on the project problems should be addressed to the instructor by sending an email or by attending office hours. You will be able to come back to the Dropbox and view your graded work or in the Gradebook after your instructor evaluates it. Project Part I: When shopping you often gather comparison data to get the best deal. Consider buying pizza. These are just some of the questions you may want to consider when buying pizza: What is the best pizza deal in your area? How do you conduct comparative shopping when different pizza stores have different size pans? Are prices for some large pizzas for a particular store proportional to the amount of pizza for each size? Does any combination of two pan sizes give a better buy than a larger pan size? Is pizza available in any shape besides circles? If so, what are the advantages and disadvantages of these shapes from a marketing viewpoint? From a consumer viewpoint, collect data from two of your favorite pizza restaurants in the following four areas: 1. Collect statistics in pan sizes prices topping options To begin your research, answer the following questions: 2. Compare cost per square inch of pizza for each pan size offered by a restaurant. 3. Compare cost per square inch of pizza with customer-chosen toppings versus store established combinations of toppings. 4. Compare cost per square inch of pizza for small, medium, and large pizzas for these two restaurants. Note: Use the following formulas: Area of circle: which is pi x radius x radius Area of a rectangle: which is length x width Project Part II: 1
Background image of page 1
MM255 Business Math Unit 1 Instructor Graded Project You often use the idea and practice of comparing cost and value before you actually shop in order to attain the best deal and pricing on products and services. Generally, you use this technique for buying occasional, big ticket items. Think about your process of comparison shopping and what you find to be the best approach for getting a good deal. Write a reflective essay that addresses your process of comparison shopping and how successful you have been. In your reflective essay, you will address the following issues, so begin by reading through this list of questions and take notes on what you come up with. Money saving deals Think about the best deals you have had in the past and reflect on the factors that contributed to finding that deal. How would you describe your overall ability to compare cost and value? Process of comparing cost and value What steps did you take to acquire the largest amount of savings? What steps do you feel someone should take each day in order to save money while shopping? Pros and cons of comparison shopping The desire to save money seems like human nature. After all, who wants to spend more if they do not have to? Other than saving money, what other pros are associated with comparison shopping? Finding money saving deals can be time consuming. This would be considered a con of comparison shopping. What other cons are associated with comparison shopping? Now that you have thought through these questions and taken notes, it is time for you to draft your reflective essay. Every piece of writing should have an introduction, body, and conclusion. A good way to plan this particular reflective essay is to first write an introduction to the essay. Next, write at least three body paragraphs: one paragraph that focuses on your ability to comparison shop, one that focuses on your process of comparing cost and value, and one paragraph on what you feel are the pros and cons of comparison shopping. Finally, add a conclusion paragraph to your essay where you can reiterate an important point about how you saved money while comparison shopping and how this skill can aid you for the rest of your life. Math Center Help Students in MM255 may submit their projects to the Math Center for review. Tutors will not grade or correct the project, but they will provide guidance for improvement. Students should submit assignments early enough to receive feedback and make corrections before the Projects due date (24 hour turn-around times Monday-Thursday and 48 hour turn-around times on weekends are typical). Email projects to: [email protected] Please put “project review” in the subject line of the message 2
Background image of page 2
Sign up to view the entire interaction

Top Answer

Attached. For any... View the full answer

8418391.docx

MM255 Business Math
Unit 1 Instructor Graded Project
Project Part I:
I personally love pizza very much and my favorite is home run inn pizza. They are spice
and delicious. There are many different...

Sign up to view the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online