View the step-by-step solution to:

3 groups of students went to the burger barn for a study break and snack. the first group ordered 4 burgers, 5 fries, and 7 drinks for $25.

3 groups of students went to the burger barn for a study break and snack. the first group ordered 4 burgers, 5 fries, and 7 drinks for $25.60. the second group ordered 8 burgers, 5 fries, and 6 drinks for $37.90. the third group ordered 12 burgers, 10 fries, and 11 drinks for $61.30. suppose we want to find the cost of a burger, fries, and a drink. a) define variables for setting up a system of equations. b) write the system of equations that will solve the problem. use the variables from part a. c) what is the cost of a burger, an order of fries, and a drink. give in sentence form.

Top Answer

a) variables x,y and z where x is the cost of burger            y is the cost of fries             z is... View the full answer

Sign up to view the full answer

Other Answers

Burger $3.35, fries... View the full answer

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online