View the step-by-step solution to:

A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 7 slices of pizza and 4 soft drinks...

A tour group split into two groups when waiting in line for food at a fast food counter. The first group bought 7 slices of pizza and 4 soft drinks for $31.49. The second group bought 5 slices of pizza and 6 soft drinks for $26.61. How much does one slice of pizza cost?

Top Answer

Let cost for one slice of pizza is 4x and one solf drink... View the full answer

Sign up to view the full answer

Other Answers

cost/unit pizza x soft drink y Total 750 8 x + 7 y = 34.29 .............1 5 x + 7 y = 24.87... View the full answer

1 comment
  • How you got these equations? this is a fake answer
    • Expert_Sumit
    • Jul 19, 2016 at 7:26pm

Why Join Course Hero?

Course Hero has all the homework and study help you need to succeed! We’ve got course-specific notes, study guides, and practice tests along with expert tutors.

-

Educational Resources
  • -

    Study Documents

    Find the best study resources around, tagged to your specific courses. Share your own to gain free Course Hero access.

    Browse Documents
  • -

    Question & Answers

    Get one-on-one homework help from our expert tutors—available online 24/7. Ask your own questions or browse existing Q&A threads. Satisfaction guaranteed!

    Ask a Question
Ask a homework question - tutors are online